Ga naar de inhoud van deze pagina Ga naar het zoeken Ga naar het menu
Vorige pagina

Raadscommissie Bestuur en Middelen

donderdag 25 juni 2026

19:00 - 23:00
Locatie

Raadzaal gemeentehuis Nuth

Voorzitter
L.E.H. Kockelkoren
Toelichting

Tbv P&C-stukken.
Fracties worden verzocht om technische vragen inzake de raadsvoorstellen uiterlijk 15/06  per email bij de griffie (griffie@beekdaelen.nl) in te dienen. De beantwoording van deze vragen wordt uiterlijk 22/06 beschikbaar gesteld.

Agendapunten

  1. A.1

  2. A.2

    Burgers die zich hebben aangemeld kunnen gedurende maximaal 5 minuten het woord voeren over geagendeerde agendapunten.

  3. A.3
    De inwoner spreekt
  4. A.4

  5. B
    Raadsvoorstellen
  6. B.1

    In deze eerste bestuursrapportage (burap) 2026 leggen wij zowel beleidsinhoudelijk als financieel verantwoording af over de eerste vier maanden van het jaar 2026. Beleidsinhoudelijk vindt die verantwoording plaats aan de hand van een projectenrapportage. De financiële verantwoording leidt tot een bijstelling van een aantal budgetten.

    Voorgesteld besluit

    1. In te stemmen met de eerste bestuursrapportage 2026.
    2. In te stemmen met het voteren van het volgend krediet:
    a. Aanvullende krediet brug Stationsstraat over de Geleenbeek (€ 330.000, budgettair neutraal)
    b. Aanvullend krediet voor Viaduct Nagelbeek (€ 218.000, budgettair neutraal)
    c. Krediet implementatie nieuw zaaksysteem (€ 214.821, budgettair neutraal)
    d. Aanvullend krediet rehabilitatie Vaesrade/Hommerterweg (€ 74.582, budgettair neutraal)
    e. Nadeelcompensatie Blauwe ader fase3b weggedeelte (€ 20.000, budgettair neutraal)
    f. Aanvullend krediet omvormen speellocaties (€ 16.000, budgettair neutraal)
    g. Aanvullend krediet Bekerbaan/Torenstraat (€ 144.500, budgettair neutraal)
    h. Krediet aanschaf stemhokjes (€ 26.000)
    i. Krediet voor keuring masten veldverlichting sportaccommodaties (€ 29.925)


    3. In de stemmen met de bijgaande begrotingswijziging 7 over het jaar 2026.

  7. B.2

    Voorgesteld wordt om de kadernota vast te stellen. Daarnaast wordt ook voorgesteld om in te stemmen met het beschikbaar stellen van de eenmalige kosten van het coalitieakkoord 2026-2030 en wordt de raad voorgesteld een bedrag toe te voegen aan de reserve prijsstijgingen projecten.


    In aanvulling op onderstaand mailbericht van 05.06.2026: de wijzigingen die nog moesten plaatsvinden zijn door het Rijk doorgevoerd en in de Kadernota verwerkt.


    Mailbericht aan raadsleden 05.06.2026:
    Geachte raads- en commissieleden,


    Zoals gebruikelijk kunt u op korte termijn de kadernota 2027 verwachten. In die kadernota wordt de raad geïnformeerd over beleidsontwikkelingen en over het nieuwe financiële perspectief van de gemeente. Gebleken is dat ontwikkelingen in de algemene uitkering uit het gemeentefonds regelmatig grote effecten hebben op dat perspectief. Om die reden vinden wij het van belang dat de gevolgen van de meicirculaire 2026 worden verwerkt in de kadernota 2027. Zoals de naam al aangeeft verschijnt deze circulaire ieder jaar in mei: zo ook dit jaar. Op 31 mei bereikte ons echter het bericht dat het rijk fouten heeft gemaakt in de betreffende circulaire. Deze zijn tot op dit moment niet hersteld.


    Omdat wij van mening zijn dat een kadernota zonder meicirculaire geen actualiteitswaarde heeft, zijn wij genoodzaakt de kadernota 2027 later aan te leveren dan op de afgesproken datum van 10 juni as. Wij verwachten dat de correcte meicirculaire op uiterlijk 10 juni as beschikbaar is. In dat geval kunt u alsnog op 12 juni aanstaande een kadernota tegemoet zien inclusief de effecten van de meicirculaire. Komt de aangepaste circulaire toch ná 10 juni, dan zijn wij genoodzaakt u in eerste aanleg een kadernota te sturen waarin de foutieve meicirculaire is opgenomen. Indien de aangepaste circulaire dan nog beschikbaar komt vóór de raadsbehandeling van de kadernota 2027 op 7 juli aanstaande en deze vertoont grote verschillen ten opzichte van de oorspronkelijke circulaire, dan kunt u vóór die vergadering nog een nota van wijziging tegemoetzien.

    Voorgesteld besluit

    1. In te stemmen met de votering van de eenmalige kosten (voor een totaalbedrag van € 1.245.000) die voortvloeien uit het coalitieakkoord 2026-2030 en deze kosten dekken uit de bruteringsreserve via een aanvulling vanuit de reserve nog te bestemmen 
    2. In te stemmen met het toevoegen van een bedrag van € 1,3 miljoen aan de reserve prijsstijgingen projecten en die kosten dekken door onttrekking van de rentevoordelen die gedurende de jaren 2023-2025 zijn toegevoegd aan de reserve nog te bestemmen
    3. Kennis te nemen van het nieuw gepresenteerde meerjarig perspectief 2027- 2030 dat is opgenomen in de kadernota 2027 
    4. In te stemmen met het opnemen van de volgende bedragen in de begroting 2027 volgens uit het beleid dat is opgenomen in het coalitieprogramma 2026-2030: 
    a. Continueren digitaal participatieplatform (€ 65.000 structureel) 
    b. Geven van een structureel vervolg aan het ACT Preventiebeleid (€ 39.410 in de jaren 2027 en 2028 en vanaf het jaar 2029 structureel € 71.260) 
    c. Uitbreiden van het aantal dorpscoördinatoren van 2 naar 3 (€ 100.000 structureel) 
    d. Verhogen van de jaarlijkse evenementensubsidie (€ 45.000 structureel) 
    e. Uitvoeren vernieuwde cultuurvisie en een Lokaal Cultuurakkoord (€ 30.000 structureel) 
    f. Uitbreiding capaciteit om de gebiedsontwikkelingen en woningbouw te versnellen (€ 100.000 structureel) 
    g. Onderzoek naar inrichting en onderhoud kerkhoven (€ 50.000 structureel) 
    5. In te stemmen met het opnemen van het volgende nieuwe beleid in de begroting 2027: 
    a. Implementatie nieuwe wet regie versterking volkshuisvesting (eenmalig bedrag, waarvan de omvang nog in kaart wordt gebracht in de begroting 2027) 
    b. Aanvullen middelen strategische grondaankopen (€ 72.595 eenmalig) 
    c. Verhogen onderhoudsbijdrage twee rijksmonumentale windmolens (€ 20.000 structureel) 
    d. Structureel opnemen van de bijdrage aan Stichting Samenwerking Zuid- Limburg (SZL) vanaf het jaar 2029 ad € 36.000 (€ 1 per inwoner) en het structureel verhogen van de bijdrage aan SZL vanaf het jaar 2027 naar € 2 per inwoner (€ 36.000 structureel extra) 
    e. Hybride werken (structureel bedrag waarvan de omvang nog in kaart wordt gebracht in de begroting 2027) 
    6. In te stemmen met de begrotingsuitgangspunten en de financiële kaders. 
    7. In de stemmen met de bijgaande begrotingswijziging 2026/12.2 over de verwerking van de eenmalige kosten van het coalitieprogramma 2026-2030 
    8. In te stemmen met de bijgaande begrotingswijziging 2026/12.3 over het toevoegen van een bedrag aan de reserve prijsstijgingen projecten.

  8. B.3

    Samenvatting
    In de begrotingsvergadering van 13 november 2025 heeft de burgemeester toegezegd een voorstel te doen om de verordening toeristenbelasting voor vier jaren vast te laten stellen in plaats van één jaar. De tarieven zijn voor vier jaren geïndexeerd met de meest recente nationale consumentenprijsindex (cpi). Daarnaast zijn inhoudelijke wijzigingen doorgevoerd om de belastingdruk tussen korte en langdurige verblijven beter in balans te brengen.

  9. C
    Rondvraag
  10. D
    Sluiting